Działy pokrewne » Prawo » Karta Praw Osób Niepełnosprawnych
Ogólnopolski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (OSON) od początku swego istnienia (1992 r.) zabiegał o przyjęcie Karty Praw Osób Niepełnosprawnych jako wykładni polityki społecznej państwa wobec osób niepełnosprawnych. Dnia 1 sierpnia 1997 r. Sejm uchwalił Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych.
Niniejsza Uchwała - choć nie jest obowiązującym w Polsce prawem - to wyraża wolę parlamentu i stanowi kolejny krok na drodze do przestrzegania pełni Praw Człowieka i Praw Obywatelskich wobec osób niepełnosprawnych w Polsce. W związku z tym żadna ustawa przyjęta po 1.08.1997 r. przez parlament nie może być w sprzeczności z uchwałą
§ 1.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że osoby niepełnosprawne czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji. Sejm stwierdza, iż oznacza to w szczególności, prawo osób niepełnosprawnych do:
§ 2.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzając, iż powyższe prawa wynikają z Konstytucji, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji Praw Dziecka, Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych, aktów prawa międzynarodowego i wewnętrznego, wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i władze samorządowe do podjęcia działań ukierunkowanych na urzeczywistnienie tych praw.
§ 3.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do składania corocznie, w terminie do 30 czerwca, informacji o podjętych działaniach w celu urzeczywistnienie praw osób niepełnosprawnych.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.
Marzena Mieszkowicz
Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock
+48 (24) 266 91 54