Słownik piktogramowo-obrazkowy - program komputerowy

Poradnik Logopedyczny » Gabinet » Pomoce multimedialne » Słownik piktogramowo-obrazkowy - program komputerowy

Na płycie CD znajduje się ilustrowany kolorowymi obrazkami i udźwiękowiony (głos lektora) słownik piktogramowy:

Piktogramy - to system znakowo-obrazkowy służący do rozwijania mowy osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie oraz dzieci i dorosłych z poważnymi problemami w zakresie rozumienia języka i sytuacji społecznych oraz posługiwania się mową dźwiękową. Piktogramy, które zawiera słownik, w sposób umowny, na potrzeby wersji multimedialnej prezentacji znaków i ich kolorowych odpowiedników, zostały pogrupowane w kategorie, co powinno ułatwić wyszukiwanie potrzebnych znaków, pomagać w gromadzeniu i porządkowaniu słownictwa, kojarzeniu i lepszemu zapamiętywaniu znaków w obrębie wybranego tematu. Po zaznaczeniu myszką wybranego piktogramu, na ekranie pojawia się ilustrujący go obrazek i etykieta wyrazowa (nazwa), którą odczytuje lektor. Słownik stanowi pomoc demonstracyjną dla nauczycieli, terapeutów mowy lub rodziców, służącą do nauki identyfikowania piktogramów, zapamiętania ich w kontekście innych znaków tej samej kategorii. Ze słownika mogą korzystać również sami użytkownicy (dzieci, młodzież i dorośli, np. z afazją), gdy są w stanie samodzielnie operować myszą komputerową. Sprzyja temu bardzo prosta, intuicyjna nawigacja.

Słownik powstał za zgodą i we współpracy z Centrum Metod Alternatywnych ze Szczecina, jedynym oficjalnym dystrybutorem systemu piktogramów w Polsce.

Format: płyta CD
Oprawa: pudełko
Producent: U.I. - Jolanta Łukowska
http://www.ito.hg.pl/
autorki: Marzena Mieszkowicz i Jolanta Łukowska

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54