Loguś - Gry Logopedyczne

Poradnik Logopedyczny » Gabinet » Pomoce multimedialne » Loguś - Gry Logopedyczne

Loguś - Gry Logopedyczne jest to zestaw czterech atrakcyjnych gier komputerowych, łączących w sobie dźwięki i labiogramy - fotografie przedstawiające prawidłowo wypowiadane głoski. Loguś wspomaga naukę poprawnej wymowy głosek i wyrazów u dzieci uczęszczających na zajęcia z logopedą. Prosta obsługa oraz pomoc lektorki umożliwia dziecku samodzielną naukę i zabawę z programem. Program składa się z czterech gier:

  • Patrzę i mówię - głoski Labiogram-Głoska i Głoska-Labiogram - to dwie proste gry dla dzieci, których celem jest nauka prawidłowego wymawiania głosek,
  • Patrzę i mówię - wyrazy Labiogramy-Wyraz i Wyraz-Labiogramy - cele tych gier są identyczne jak w Grach w głoski, lecz są nieco bardziej złożone, a co za tym idzie, są także ciekawsze.

Program Loguś może być z dużym powodzeniem wykorzystywany w pracy z dziećmi autystycznymi (wizualizacja głosek polskich w postaci labiogramów).

Gra Patrzę i mówię - głoski

Gra w głoski jest prostą zabawą skierowaną głównie dla dzieci. Jej celem jest wpajanie dzieciom poprawnego wymawiania głosek. Osiąga się to poprzez wykorzystanie labiogramów z dziećmi prawidłowo wypowiadającymi głoski. Dziecko, podczas zabawy, samo ćwiczy wymawianie poszczególnych głosek, aby odgadnąć co wylosował komputer. Gra także utrwala prawidłowe ułożenie ust, dźwięczność oraz nosowość głoski.

W grze użyto 14 najbardziej charakterystycznych głosek w języku polskim: A, B, E, F, L, M, O, P, RZ, S, SZ, U, W, Z.

Gra dostępna jest w dwu trybach:

  • Głoska Labiogram - Gracz musi wskazać labiogram na którym przedstawiono wylosowaną głoskę.
  • Labiogram Głoska - Gracz musi wybrać spośród wszystkich głosek, tą którą przedstawia zdjęcie.

Gra Patrzę i mówię - wyrazy

Gra Patrzę i mówię - wyrazy jest kontynuacją Gry Patrzę i mówię - głoski. Jest ona jednak o wiele bardziej rozbudowana. Jej cele są podobne jak w grze w głoski. Ma ona utrwalać umiejętność poprawnego wymawiania głosek. W tej grze, dziecko uczy się poprawnego wymawiania już nie pojedynczych głosek, lecz całych ciągów głosek składających się na poszczególne wyrazy.

W grze tej wykorzystywane są następujące wyrazy: Ala, bambosz, bela, ból, brzoza, bulwa, Ela, Ewa, fala, Fela, laba, lala, lama, lampa, lampas, los, loża, lufa, malwa, mama, mewa, mole, molo, morze, mowa, muszla, muza, Ola, olsza, osa, ospa, palma, pasmo, plama, plewa, plomba, plus, pole, polewa, pompa, pula, rzepa, rzesza, Rzeszów, solo, sowa, sól, sum, sumo, susza, susza, szafa, szufla, szum, ufo, ulewa, wola, zapas, żaba, żal, żel.

Gra dostępna jest w dwu trybach:

  • Słowo Labiogram - Gracz musi ułożyć obrazki w taki sposób aby utworzyć wylosowany wyraz.
  • Labiogram Słowo - Gracz musi wpisać wyraz, który wylosował komputer.

Wymagania programu:

UWAGA: Program w obecnej wersji może nie działać na Windows Vista i Windows 7. Prosimy pobrać demo i sprawdzić na komputerze, na którym będzie instalowana pełna wersja. Jeśli zadziała demo, to pełna wersja również będzie działała.

Program wymaga komputera klasy PC o minimalnych wymaganiach:

- System operacyjny Microsoft Windows 98, 2000, XP,
* Karta graficzna i dźwiękowa,
* CD-ROM,
* 128MB pamięci RAM,
* Procesor 450MHz,
* 100MB wolnego miejsca na dysku twardym.

Niezbędny jest także zainstalowany Internet Explorer 6.0 oraz DirectX 7.0 lub nowsze.

Program wymaga zainstalowanego Microsoft .NET Framework 1.1 (znajduje się na płycie CD).

Współpraca

Program Loguś - Komputerowe Gry Logopedyczne powstał we współpracy z:

Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących
ul. Akademicka 3, 85-796 Bydgoszcz

Pomoc w tworzeniu gier logopedycznych: Teresa Szefler i Marzena Mieszkowicz.

Producent: Robert Rafiński
robert.rafinski@adeg.net
tel. kom. +48 510-262-800
Dane teleadresowe firmy:
ADEG.NET s.c. R.Rafiński, T.Rafiński
85-474 Bydgoszcz, POLAND
ul. Sanatoryjna 81
email: adeg@adeg.net
http://www.adeg.net/

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54