Gadająca kaczka” - Video-echo-korektor mowy

Pomoce » Instrumentarium » Gadająca kaczka” - Video-echo-korektor mowy

W 1994 roku, w Zakładzie Fizyki Stosowanej IF UMCS w Lublinie, prof. dr hab. Bogdan Adamczyk, fizyk i terapeuta jąkania, autor bardzo szeroko rozpowszechnionej w terapii jąkania „metody echo” oraz ogólnopolskiego ECHO-TELEFONICZNEGO SYSTEMU KOREKCJI MOWY U JĄKAJĄCYCH SIĘ skonstruował urządzenie zwane „gadającą kaczką”.

Gagająca kaczkaJest to puszysta zabawka wielkości prawdziwej kaczki. Kiedy się do niej mówi, ta jakby naśladuje, charakterystycznie „kłapie” dziobem z opóźnieniem około 0,1 sekundy - stąd nazwa efektu: video-echo. Każdej wypowiedzianej przez osobę jąkającą się sylabie odpowiada jedno otwarcie i zamknięcie dzioba. Pacjent mówi i jednocześnie obserwuje otwierający i zamykający się dziób, starając się synchronizować ruchy własnych warg z opóźnionymi ruchami dzioba kaczki. Mówi więc chóralnie z kaczką, czyli video-echem.

Profesor Bogdan Adamczyk wraz ze swoimi współpracownikami dr hab. Wiesławą Kuniszyk- Jóźkowiak i dr Elżbietą Smołką od wielu lat bada możliwości wykorzystania kanału słuchowego, ale również wzrokowego i czuciowego (dotyk) w terapii jąkania. Wzrok i dotyk okazały się zmysłami konkurencyjnymi dla słuchu. Zespół ten opublikował na ten temat szereg prac w literaturze polskiej i światowej oraz dzielił się swoimi doświadczeniami na licznych krajowych i międzynarodowych kongresach poświęconych jąkaniu. Zdaniem wymienionych autorów w terapii jąkania najlepiej stosować echo zintegrowane, czyli działające za pośrednictwem słuchu (audio-echo-korektor mowy) jak i wzroku (video-echo-korektor mowy - „gadająca kaczka”).

Oto najnowsza wersja audio-echo-korektora mowy oraz video-echo- korektora („gadającej kaczki”) opracowanych i wytwarzanych w Zakładzie Fizyki Stosowanej IF UMCS w Lublinie. Pacjenci mówią i słyszą swoje echo z głośnika oraz „widzą” echo obserwując „kłapiący” z opóźnieniem do ruchu ich warg, dziób sympatycznej kaczki. Ze względu na walor estetyczny i cenną wizualizację mowy jest to niewątpliwie atrakcyjna forma terapii dla dzieci.

Zamiast echo-korektora mowy

Echo-korektor to dość kosztowne urządzenie, ale można go z powodzeniem zastąpić prostymi, powszechnie dostępnymi przedmiotami: wiadrem, dzbanem, bańką lub innym dużym naczyniem. Zauważmy, że kiedy mówimy np. do pustego wiadra, to słyszy się w nim pogłos (rewerberację) - jest to zjawisko podobne do echa. Podobny efekt uzyskać można mówiąc do tradycyjnej studni wodnej. Już w 1957 roku prof. Adamczyk przypadkowo stwierdził, że kiedy mówi chóralnie z własnym echem, to poziom jąkania bardzo istotnie zmniejsza się lub wręcz całkowicie znika, zaś efekt ten utrzymuje się przy mówieniu z tzw. „echem zapamiętanym”. A zatem wymienione przedmioty oraz „gadającą kaczkę” można wykorzystać w terapii jąkania. Więcej na ten temat w artykule „metoda echo - trening i psychoterapia” w dziale Terapia logopedyczna.

Opracowanie: Marzena Mieszkowicz - neurologopeda

Adres producenta:
Zakład Fizyki Stosowanej IF UMCS w Lublinie
Plac Marii Curie-Skłodowskiej 1, 20-031 Lublin
tel: (081) 5376126, fax: 5376191,
e-mail: adamczyk@tytan.umcs.lublin.pl

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54