Betacyzm - wadliwa wymowa „p”, „b”

Wady wymowy » Rozpoznanie i korekcja » Betacyzm - wadliwa wymowa „p”, „b”

Betacyzm to wada wymowy polegająca na nieprawidłowej realizacji głosek: p i b.

Przyczynami nieprawidłowej wymowy głosek „p”, „b” mogą być: słaba praca mięśni warg, blizny na wargach, wady zgryzu, trudności z domykaniem ust.

W obrębie betacyzmu występują:

  1. deformacje głoski - wszelkie deformacje głoski p, b.
  2. parabetacyzm - zamiana głoski b ( substytucja ) na inną głoskę wypowiadaną prawidłowo (np.: bałwan - „jałwan”, bałwan - „wałwan”)
  3. mogibetacyzm - brak głoski b w systemie fonetycznym dziecka, np.: bałwan - „ałwan”)

Terapia betacyzmu

Ćwiczenia wstępne

W ramach ćwiczeń usprawniających pracę warg i wzmacniających ich napięcie mięśniowe proponuje się: żucie warg, masowanie ich zębami, trzymanie ustami słomki, nadymanie policzków, mocne dmuchanie, mruczenie przy silnie zaciśniętych wargach, parskanie itp.

Wywołanie głoski

Do wywołania tych głosek często wystarczy jedynie sam pokaz. Jeśli nie przyniesie on skutku, wówczas prosimy pacjenta o zaciśnięcie warg i gwałtowne wypchnięcie powietrza z ust.

Innym sposobem jest wywołanie głosek p i b metodą substytucyjną. Poleca się pacjentowi, by w czasie wymawiania u naprzemiennie zwierał i rozwierał wargi, co pozwoli uzyskać głoskę b; szeptem wymawiane „b” przekształca się w „p”.

Opracowanie - Marzena Mieszkowicz - neurologopeda

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54