„POET compact” - urządzenie lektorskie dla osób niewidomych

Peryferia - ułatwienia » „POET compact” - urządzenie lektorskie dla osób niewidomych

POET compact„POET compact” to nowe niezależne urządzenie czytające z firmy BAUM, które pozwala na odczytywanie dowolnego druku za naciśnięciem przycisku bez potrzeby uczenia się przedtem długich i skomplikowanych instrukcji. Wszystko co trzeba zrobić, to położyć druk na szklanej powierzchni skanera (jak w kserokopiarce) i pozwolić POETowi zrobić resztę. Do obsługi urządzenia nie jest potrzebna umiejętność obsługi komputera.

POET compact ma bardzo prostą budowę zewnętrzną. Wszystkie komponenty są umieszczone w eleganckiej obudowie z kilkoma klawiszami z przodu, co ułatwia jego użytkowanie. Poza włącznikiem, na obudowie znajduje się tylko pięć klawiszy i dwa pokrętła. Są łatwe do znalezienia - duże z wyraźnymi oznaczeniami. A zatem, wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania, włączyć je i rozpocząć „czytanie”.

Poet compact automatycznie rozpoznaje orientację strony (położenie tekstu), skanuje ją, zamienia obraz na język mówiony i czyta go na głos.

Mimo że POET compact jest łatwy w użyciu, to oferuje wiele funkcji. Ma wbudowany wysokiej jakości syntezator mowy polskiej. Ponieważ fragmenty mowy nie są tworzone syntetycznie, lecz są pobrane z prawdziwego ludzkiego głosu, brzmi ona bardzo naturalnie. Można również zmieniać prędkość czytania: wolno, normalnie lub szybko. Zintegrowana kontrola głosowa oraz nowoczesny skaner, połączony z optymalnym programem rozpoznawania tekstu, gwarantują prostą i szybką obsługę. POET compact ma również możliwość podłączenia linijki brajlowskiej.

POET compact ma olbrzymią pamięć. Wbudowany dysk twardy może przechowywać wiele stron, które mogą być łatwo przywołane i odczytane ponownie. Ma pojemność wystarczającą do przechowania ponad 500 000 stron. Oznacza to, że POET mógłby czytać z samej swojej pamięci przez okres około trzech lat (gdyby policzyć trzy minuty na przeczytanie jednej strony przez 8 godzin dziennie). Zapisywanie dokumentów jest bardzo łatwe, wystarczy bowiem wypowiedzieć nazwę dokumentu do zintegrowanego mikrofonu i nacisnąć odpowiedni przycisk - to wszystko. Pod nazwą, nadaną przez użytkownika, zapisuje się dokument, który później można „wywołać” głosem (z pamięci urządzenia) - zapisywanie, poprzez nazywanie pliku głosem.

Firma E.C.E. od 1992 roku jest producentem elektronicznego sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych, np.: jednego z najlepszych syntezatorów mowy polskiej (algorytmy syntezy mowy opracowano w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN) oraz pierwszego polskiego elektronicznego notatnika brajlowskiego, który jest z powodzeniem używany przez wielu niewidomych w Polsce. Ponadto oferuje ona jeden z najlepszych programów umożliwiających osobom niewidomym pracę z komputerem. Jest to program WINDOW-EYES w polskiej wersji. Jest wyłącznym przedstawicielem firmy GW Micro w Polsce. W związku z tym jej produkty stają się coraz bardziej popularne na rynku amerykańskim, a ścisła współpraca ze środowiskiem osób niewidomych powoduje, że program Window-Eyes staje się najlepszym programem dla niewidomych w Polsce i na świecie. W Spółdzielni „Nowa Praca Niewidomych” w Warszawie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez E.C.E. powstał oddział tele-marketingu. To dzięki programowi Window-Eyes i syntezatorowi SMP-4 kilkanaście osób niewidomych ma pracę.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem: http://www.ece.neostrada.pl/.

Opracowanie: Marzena Mieszkowicz

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54