Peryferia - ułatwienia » elektrONika dla osób niepełnosprawnych (myszONka, dżONstik, ONterfejs)
W Poznaniu mieści się NET Zakład Teleelektroniczny, który prowadzi działalność od 1992 roku. Jest to jedyny chyba w Polsce zakład zajmujący się projektowaniem i produkcją urządzeń umożliwiających pracę na komputerze osobom niepełnosprawnym.
W dobie wszechpanującego na naszych pecetach systemu operacyjnego Windows nie wyobrażalne jest pełne wykorzystanie komputera bez myszki komputerowej.
Komputerowa myszka nagłowna - myszONka - jest przeznaczona dla osób z dysfunkcją kończyn górnych. Do obsługi konieczna jest jedynie zdolność do wykonywania niewielkich przechyłów głowy do przodu, do tyłu i na boki oraz umiejętność dmuchnięcia i zassania powietrza przez ustnik.
myszONką można sterować w dwojaki sposób:
Dla osób, które potrafią wykonywać - choćby w niewielkim zakresie - ruchy rękami lub nogami, można - niezależnie od wersji - podłączyć do myszONki dwa wyłączniki. Dzięki temu możliwe jest zastąpienie dmuchania i zasysanie powietrza przez ustnik naciskaniem przycisków.
NET Zakład Teleelektroniczny zajmuje się również dostosowaniem swoich produktów do specyficznych wymagań indywidualnych użytkowników. U jednego z użytkowników myszONki pojawiły się kłopoty z dmuchaniem w ustnik, natomiast nie było problemów z zatykaniem ustnika językiem. Po przeróbkach udało się wykonać przełącznik reagujący na zatykanie rurki (językiem lub palcem). W innym przypadku użytkownik szybko się męczył obsługując myszONkę głową. Po zastosowaniu czujnika zbliżeniowego do obsługi wystarcza przesunięcie podbródka o kilka milimetrów.
Dane techniczne:
Decyzją Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej, myszONka została uznana za sprzęt przydatny do celów rehabilitacji zawodowej.
myszONka ułatwia prace z systemem Windows i uruchamianymi w nim aplikacjami, natomiast dżONstik pomaga korzystać z gier komputerowych, zastępując tradycyjny dżojstik. Do obsługi dżONstika konieczna jest jedynie zdolność do wykonywania niewielkich przechyłów głowy do przodu, do tyłu i na boki oraz umiejętność dmuchnięcia i zassania powietrza przez ustnik. Dla osób, które potrafią wykonywać ruchy rękami lub nogami choćby w niewielkim zakresie, można podłączyć do dżONstika dwa wyłączniki.
Z dżONstika i myszONki można korzystać jednocześnie zakładając na głowę oba te urządzenia równocześnie.
Dane techniczne:
ONterfejs to urządzenie, które podłączone do komputera jest przezeń widziane jako standardowa myszka szeregowa. Z drugiej strony do ONterfejsu można podłączyć sześć dowolnych wyłączników. Dwa z nich to odpowiedniki lewego i prawego klawisza myszki. Pozostałe cztery przyciski służą do przesuwania kursora - w lewo, w prawo, w górę i w dół. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowych czterech przycisków dla kierunków pośrednich
ONterfejs jest urządzeniem umożliwiającym sterowanie komputera za pomocą dowolnych wyłączników, które przy niewielkim nawet obyciu z wkrętakiem i lutownicą, można wykonać samodzielnie - najlepiej dostosowując ich wymiary i kształt do możliwości i potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Osoby z niesprawnymi palcami potrzebują dużych włączników, które można uruchomić dłonią, pięścią, ramieniem lub nawet stopą. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie popularnych wyłączników dzwonkowych.
Stosując mikrowyłączniki przełączające podczas lekkiego dotknięcia - myszka obsługiwana jednym palcem.
Klawiatura wirtualna jest programem umożliwiającym pisanie na komputerze za pomocą myszki. Okno programu podzielone jest na dwie części. Na górze umieszczone są klawisze, a poniżej znajduje się okno edytora tekstu.
Klawiatura wirtualna doskonale współpracuje z tradycyjną myszką komputerową, trackbalem oraz z myszONKą
Obok pokazano okno programu klawiatury wirtualnej w czasie pracy z własnym okienkiem edycyjnym. W takim przypadku przenoszenie tekstu do innych aplikacji odbywa się przez schowek systemowy. Okienko edycyjne można wyłączyć i wówczas wpisywany tekst trafia bezpośrednio do ostatnio otwartej aplikacji.
Program można pobrać ze strony producenta.
Więcej informacji można uzyskać na stronie NET Zakład Teleelektroniczny
Adres producenta:
NET Zakład Teleelektroniczny
oś. Pod Lipami 14/38
61-638 Poznań, tel. (61) 823 20 91
Opracowanie: Marzena Mieszkowicz
Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.
Marzena Mieszkowicz
Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock
+48 (24) 266 91 54