Nowe oblicza klawiatury komputerowej

Peryferia - ułatwienia » Nowe oblicza klawiatury komputerowej

Klawiatura, wydawałoby się, jest urządzeniem prostym: około stu klawiszy ułożonych niemal zawsze w podobny sposób, a całość jest podłączona do komputera. Jednak od kilku lat panuje na świecie moda na dziwne i niezwykłe klawiatury, a pomysły bywają kuriozalne. Zdumiewające pomysły klawiatur powstają dla przeciętnego użytkownika, który poszukuje takich nowoczesnych rozwiązań ułatwiających życie, ale i dla ludzi niepełnosprawnych, dla których nowe technologie i specjalne ułatwienia są po prostu koniecznością. Inaczej dostęp do komputera jest bardzo utrudniony lub w ogóle niemożliwy. Przy każdej zmianie klawiatury na nieco inny typ pojawiają się trudności. Początkowo wiele osób ma problemy z pisaniem na klawiaturze bez typowych twardych klawiszy, albo z nietypowym jej kształtem czy układem klawiszy lub zmienioną powierzchnią całej klawiatury, ale dość szybko można nabrać wprawy.

W artykule tym opiszę i zilustruję kilka wybranych niezwykłych pomysłów na zwykłe pisanie na komputerze. Zobacz też artykuł nt. programu Dasher oraz Myszonka.

Rozpocznę od najprostszych rozwiązań.

LOGITECHOto kapitalna bezprzewodowa klawiatura i mysz firmy Logitech. Bez problemu można ją kupić w większości sklepów z akcesoriami komputerowymi. Taka klawiatura komunikuje się za pomocą fal radiowych, dzięki temu nadajnik i odbiornik nie muszą się „widzieć". Oznacza to dla użytkownika niesamowity komfort, bowiem taką klawiaturę (podobnie jak mysz) można położyć w dowolnym miejscu i dość dużej odległości od komputera. Ma to duże znaczenie, gdy z klawiatury takiej ma korzystać osoba na wózku inwalidzkim z przymocowanym stolikiem (pulpitem do pisania).

Świecąca klawiaturaW ostatnim czasie firma Eluminx oferuje klawiaturę świecącą w ciemności. Takie rozwiązanie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być zupełnie niepotrzebne, ale o jego użyteczności na pewno będą przekonani ci wszyscy, którzy chętniej pracują w nocy, gdy pozostali domownicy już śpią.

Klawiatura silikonowaKlawiatura silikonowa. Dla osób aktywnych firma Man & Machine opracowała klawiaturę, którą można zwinąć w rulonik. Jest wykonana z silikonu, stąd nie zawiera ruchomych części, które łatwo uszkodzić, jest wodoodporna i elastyczna (giętka). Ten typ klawiatury oferowany jest na razie w wersji przeznaczonej dla palmtopów i telefonów komórkowych, ale tylko kwestią czasu jest zmodernizowanie jej do innych warunków pracy z komputerem.

Klawiatura dla muzykówKlawiatura dwu-wariantowa, produkowana przez firmę Creative - to połączenie tradycyjnej klawiatury z klawiszami przypominającymi klawisze fortepianowe. Jest to z pewnością zestaw dla ludzi amatorsko zajmujących się muzyką. Kiedy użytkownik skończy muzykowanie, wówczas dolną część klawiatury może przykryć panelem, na którym przy pisaniu dość swobodnie może opierać nadgarstki.

klawiatura orbiTouchklawiatura orbiTouchDużo poważniejsze zastosowanie ma klawiatura orbiTouch - klawiatura bez klawiszy. To niezwykle interesująca oferta dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie pisać, używając małych klawiszy. Klawiatura ta składa się z dwóch dużych dysków, na których spoczywają ręce. Użytkownik wykonując niewielkie ruchy przedramionami może uzyskać 128 pozycji, którym przypisane są znaki alfabetu. Jeden z dysków może również pełnić funkcję myszy komputerowej.

LITTLE FINGERS KEYBOARDLITTLE FINGERS KEYBOARD Klawiatura zaprojektowana specjalnie dla dzieci. Jest mniejsza o ok. 20% od zwykłej klawiatury. Dostępna jest w dwóch wersjach:

  • w wersji podstawowej jest wyposażona w klawiaturę numeryczną
  • w wersji Combo zamiast klawiatury numerycznej zastosowano trackball z trzema przyciskami

Klawiatura jest przeznaczona zarówno do komputerów PC jak i Mac. Wyposażona jest w złącza AT, PS2, ADB, USB oraz port szeregowy.

Klawiatura Maltron Expanded - to duża klawiatura (23 cm × 62 cm) z wbudowaną nakładką zabezpieczającą przed przypadkowym naciśnięciem klawisza. Kąt jej nachylenia może być regulowany w zakresie od 13° do 53° (skok co 10°). Układ liter QWERTY lub zoptymalizowany pod kątem częstości użycia znaków (dla j. angielskiego). Klawiatura posiada blokadę klawisz Shift. Jest całkowicie zgodna z Acces Pack for Microsoft Windows oraz Opcjami ułatwień dostępu w Windows.

Klawiatura ExpandedKlawiatura Expanded - to kolejna duża klawiatura (33 cm × 61 cm, klawisze: 3,8 cm × 3,8 cm) wymagająca tylko lekkiego naciśnięcia klawisza. Możliwe jest włączenie dźwiękowej lub wizualnej sygnalizacji naciśnięcia klawisza. Dodatkowo można podłączyć głośniki. Klawiatura daje osobie niepełnosprawnej pełny dostęp do komputera i nie wymaga naciskania dwu lub więcej klawiszy jednocześnie można ustawić opóźnienie reakcji na naciśnięcie klawisza.

Klawiatura tego typu stwarza możliwość pracy dzieciom z uszkodzeniem pozapiramidowym i towarzyszącymi ruchami mimowolnymi kończyn górnych.

Discover Board - nakładki i oprogramowanieDiscover BoardDiscover Board - to specjalna planszowa klawiatura alternatywna z wymiennymi pięcioma nakładkami. Pakiet zawiera program Discover Create, który pozwala na samodzielne tworzenie plansz do klawiatury. Możliwe jest przypisanie klawiszom zdarzeń dźwiękowych, co pozwala na zamianę Discover Board w komputerowe urządzenie komunikacyjne.

Możemy również używać klawiatury ze specjalnym komercyjnym oprogramowaniem. Dostarczone wraz z nimi specjalistyczne nakładki automatycznie zostaną wykryte i będą gotowe do pracy z tymi programami. Klawiatury takie idealnie nadają się do nauki i zabawy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, jak też do profesjonalnej obsługi komputera przez osoby dorosłe zarówno w nauce, jak i wykonywanej pracy zawodowej.

INTELLIKEYSINTELLIKEYSKlawiatura typu INTELLIKEYS - to specjalistyczna klawiatura przenośna z wymienialnymi tablicami, od najprostszych zawierających cztery strzałki, poprzez tablicę alfabetyczną lub cyfrową, aż do takiej, która zawiera możliwość stosowania poleceń funkcyjnych. Klawiatura ta nie ma klawiszy, jest zupełnie płaska, przez co umożliwia pracę na komputerze osobom o bardzo spastycznych rękach. Każde dotknięcie klawiatury jest sygnalizowane dźwiękiem, co ułatwia korzystanie z niej dzieciom z zaburzeniami percepcji wzrokowej.

Właściwe wykorzystanie komputera przez osobę niepełnosprawną jest gwarancją nowej JAKOŚCI terapii, edukacji, ale i życia w społeczeństwie.

C.D.N.

Opracowanie: Marzena Mieszkowicz

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54