Peryferia - ułatwienia » „Naklawka” - nakładka na klawiaturę dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Nakładka ochronna na klawiaturę jest czymś innym niż zwykłą pokrywą chroniącą przed kurzem. Jest to płaski kawałek metalu lub plastyku z otworami dobranymi tak, że wypełniona jest przestrzeń pomiędzy klawiszami. Grubość tej nakładki jest dobrana tak, że klawisze są zagłębione w otworach. Zapobiega to mimowolnym naciśnięciom sąsiadujących ze sobą klawiszy. Zagłębienia te sprzyjają także precyzyjnemu trafianiu w wybrany klawisz pałeczką przez osoby posługujące się nią. Jest to najprostszy sposób zaadaptowania standardowej klawiatury.
Wielokrotnie w swojej praktyce zawodowej obserwuję dzieci i młodzież niepełnosprawną ruchowo i z wielkim podziwem śledzę ich zachowania podczas działań na komputerze, podczas których przypadkowe ruchy ciała powodują więcej niepowodzeń niż udanych prób. A mimo to wcale nie słabnie ich zaangażowanie, zapał i motywacja do podejmowania kolejnych wyzwań. Niekiedy jeden mimowolny ruch powoduje otwieranie się kolejnych okien na ekranie monitora, które użytkownik musi zamknąć, by kontynuować pracę w wybranym programie. Proces ten zajmuje osobie niepełnosprawnej ogrom czasu, ale i temu można zaradzić.
Naklawkę dla osób niepełnosprawnych można kupić:
NAKLAWKA - to jedno z najprostszych, ale bardzo użytecznych urządzeń. Wykonane w postaci metalowej lub plastikowej nakładki na klawiaturę z otworami nad poszczególnymi klawiszami sprawiają, że nie sposób nie trafić we właściwy klawisz. Walorem jest na pewno to, że nakładkę można dostosować do kilku prostych, ulubionych programów użytkownika, lub do jego aktualnych możliwości ruchowych (mniej otworów na klawisze, wyłączenie klawiszy, z których użytkownik w ogóle nie korzysta na danym etapie). Ich wadą jest mała uniwersalność - często pasują tylko do konkretnego modelu klawiatury.
Dla osób, które mają problemy z poruszaniem rękami na tyle duże, że korzystanie nawet z powiększonych klawiszy klawiatury BigKeys sprawia trudność, możliwe jest wyposażenie klawiatur dodatkowo w nakładki ograniczające. Nakładki wykonane są z przezroczystego plastiku i mają otwory ograniczające dostęp do klawiszy. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego naciśnięcia sąsiedniego klawisza.
Jeśli osobie korzystającej ze zwykłej klawiatury zdarza się przypadkowe naciskanie jednocześnie kilku sąsiednich klawiszy, to czasem wystarczy założyć na jeden palec coś, co będzie go przedłużało. Może to być po prostu odpowiednio przycięta rurka plastikowa (np. ze starego pisaka) albo specjalnie wykonana końcówka z tworzywa stosowanego na łuski ortopedyczne.
![]() |
Autor: Paweł Szczawiński
(podpatrzone w Danii) |
Podpórki pod rękę również mogą ułatwić osobie niepełnosprawnej dostęp do komputera, a co ważniejsze zapewniają ręce pozycję stabilną i spoczynkową.
Czasem wystarczy wesprzeć rękę, by wyeliminować przypadkowe naciśnięcia klawiszy. Bardzo łatwo jest zrobić samemu prostą i użyteczną podpórkę. Wystarczy do kawałka sklejki o wymiarach ok. 14 × 20 cm przymocować cztery kółka meblowe.
Stare, niepotrzebne podkładki pod mysz jeszcze mogą się przydać. Wystarczy zerwać wierzchnią warstwę (tę, po której porusza się mysz), by otrzymać niezłą podkładkę antypoślizgową. Można na niej postawić joystick czy trackball.
Jakże czasem niewiele wysiłku i nakładów finansowych potrzeba, by osoba z niedowładami rąk mogła w większym stopniu lub w pełni korzystać z komputera.
Opracowanie: Marzena Mieszkowicz
Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.
Marzena Mieszkowicz
Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock
+48 (24) 266 91 54