TABLET GRAFICZNY - urządzenie do pisania i rysowania.

Peryferia - ułatwienia » TABLET GRAFICZNY - urządzenie do pisania i rysowania.

„Graphics Tablet” lub „Pen Tablet” to dosłownie „tabliczka graficzna” lub po prostu tabliczka z długopisem. Tablet składa się z tabliczki (tablet) i długopisu (pen), ale w praktyce nazwę „tablet” stosuje się dla określenia całego urządzenia.

tablet graficznyTablet w większości prac przy komputerze może całkowicie zastąpić myszkę, gdyż jest od niej łatwiejszy w użyciu i precyzyjniejszy. Niekiedy daje nieporównywalnie lepsze efekty. Czasami jednak myszka jest lepszym rozwiązaniem, np. myszka z opcją przewijania sprawdzi się lepiej przy przeglądaniu stron internetowych. I choćby dlatego nie warto całkowicie rezygnować z komputerowej myszy

Przykładowo: Tablet Duo-Pen podłączany jest równolegle z myszką, stąd w każdej chwili można korzystać z jednego albo drugiego urządzenia.

Niektóre tablety są wyposażone w myszkę bezprzewodową, wówczas można z niej korzystać w tradycyjny sposób. Podkładką jest wtedy powierzchnia tabletu. Mysz bezprzewodowa posiada trzy przyciski: dwa są tradycyjne, a środkowy pozwala włączyć przesuwanie ekranu, np. podczas czytania długich stron internetowych.

TabletTabletu używa się rysując długopisem (pen) po tabliczce (tablet). Tablet pozwala pisać i rysować w sposób, w jaki jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka długopisem lub ołówkiem. Jeżeli tylko przesuwamy długopisem po tabliczce, to poruszamy wskaźnikiem, a gdy przyciskamy długopis, to rysujemy. Im mocniej przyciskamy, tym grubszą linię narysujemy. Tablet oferuje aż najczęściej 512 poziomów nacisku.

przykładowe pociągnięcia długopisu W pracy tabletem wykorzystujemy więc posiadaną już umiejętność posługiwania się długopisem. Oferuje on doskonałą precyzję, łatwość i szybkość, a dołączone do urządzenia oprogramowanie pozwala wydobyć z każdego użytkownika zdolności malarskie. Warto spróbować, a efekt na pewno mile zaskoczy. Malowanie elektronicznym piórem w programie graficznym zapewnia wygodę, ale i sporo zabawy. Wiele programów reaguje na zmianę siły nacisku pióra na powierzchnię tabletu, a dzięki temu w naturalny sposób można rysować linię o różnej grubości. Obok umieściliśmy przykładowe „pociągnięcia” długopisu przy pomocy narzędzi dostępnych w programach graficznych.

Kto raz próbował ten wie jak trudne i niewygodne jest rysowanie lub malowanie za pomocą myszy komputerowej. Z pisaniem bywa jeszcze trudniej. Można oczywiście narysować coś na kartce papieru, a następnie użyć skanera i w taki oto sposób przenieść rysunek na ekran komputera, ale ta metoda zmusza do stosowania dodatkowych operacji i urządzeń, zajmuje więcej czasu, a przede wszystkim pozbawia nas cudownych możliwości oferowanych przez komputer. Tablet jest narzędziem, dzięki któremu tworzenie staje się łatwe i zabawne. To wspaniałe narzędzie korektorskie dające możliwość zamiany zdjęć w obrazy malowane lub rysowane.

Jak działa tablet?

TabletIstota pracy z tabletem graficznym sprowadza się do intuicyjnego posługiwania się piórem elektronicznym, które rozpoznaje takie działania jak: ruch po powierzchni tabletu z bardzo dużą dokładnością, nacisk na powierzchnie tabletu, a ponieważ powierzchnia tabletu odwzorowuje cały ekran monitora, to za pomocą takiego pióra można poruszać kursorem po całym ekranie i sterować systemem Windows oraz różnymi programami zamiast myszki komputerowej. Wystarczy więc poruszać piórem po tablecie, a poruszamy kursorem. Dociskając pióro lekko do powierzchni, np. nad ikoną folderu Windows, powodujemy jego otwarcie. Trzeba przyznać, że to duża szansa dla osób, które mają problemy z obsługą myszki w zakresie klikania na jej przyciski, a zwłaszcza podwójnego kliknięcia (tak uruchamia się większość programów). Pióro używane z tabletem nie wymaga klikania, a trzymając je w ręce tak jak zwykłe pióro, długopis lub ołówek posuwamy nim po powierzchni i w razie potrzeby tylko lekko dociskamy. Pióro posiada z boku podwójny przycisk, którego działanie podobne jest do działanie przycisków myszy, jednakże nie jest konieczne jego stosowanie, bo wystarczą krótkie chwile prób, by przyzwyczaić się do typowego działania pióra.

Piórem elektronicznym można pisać lub rysować w standardowym programie PAINT. To najprostszy i najbardziej popularny program graficzny, a w połączeniu z tabletem oferuje sporo zabawy i miłych wrażeń. Mimo, iż PAINT nie potrafi reagować na siłę nacisku pióra, to rysowanie lub malowanie bardzo przypomina tworzenie rysunków na zwykłej kartce za pomocą kredki, zaś kolory i narzędzia malarskie programu wybiera się za pomocą wspomnianej już procedury lekkiego dociśnięcia pióra do powierzchni, tj. nad odpowiednią ikoną lub wybranym kolorem z palety.

Komu potrzebny jest tablet?

Biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę tych urządzeń, oferowane przez nie możliwości, precyzję i przydatność w codziennej pracy, tablet polecić można każdemu. Szczególnie przydatny będzie grafikom i projektantom, ale także wszystkim, którzy czasami chcieliby narysować lub podpisać coś z wykorzystaniem komputera. Urządzenie może się również przydać w pracy z dzieckiem dyslektycznym, bo uatrakcyjni żmudne ćwiczenia.

W opinii dzieci - użytkowników tabletu - malowanie i pisanie jest zdecydowanie bardziej intuicyjne i znacznie wygodniejsze od użycia komputerowej myszki. I właśnie po to istnieją takie urządzenia. Największym walorem tego urządzenia jest możliwość klikania za pomocą dociśnięcia pióra do tabletu, co dla dzieci z trudnościami manualnymi ma wielkie znaczenie, stanowi bowiem spore ułatwienie w operowaniu oprogramowaniem komputerowym.

Zastosowanie tabletu

  • obsługa dowolnego programu, podobnie jak myszką
  • wszystkie prace graficzne
  • podpisywanie dokumentów (np. w MS Word)
  • w komunikacji NetMeeting
  • szybkie notowanie, bez zużywania papieru (dołączone oprogramowanie zamienia tekst pisany na drukowany)

Zdjęcia pochodzą ze strony http://sp158.ramtel.com.pl

Opracowanie: Marzena Mieszkowicz

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54