Blink-it z programem Mrugopis - urządzenie do sterowania otoczeniem i komunikacji dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Peryferia - ułatwienia » Blink-it z programem Mrugopis - urządzenie do sterowania otoczeniem i komunikacji dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

System powstał w Samodzielnej Pracowni Inżynierii Rehabilitacyjnej i Biomechaniki we współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz firmami: Ober Consulting i Rhone-Poulenc Rorer.

 Blink-it - urządzenie pozwalające sterowanie otoczeniem oraz komunikację alternatywną osób niepełnosprawnych, które zachowały możliwość kontroli ruchów oczu i powiek. Czujnik optoelektroniczny obserwuje ruch powiek oświetlonych w podczerwieni i zamienia go na sygnał przekazywany do komputera.

Pisanie jest możliwe przy pomocy programu Mrugopis - tablicy z literami wyświetlanej na ekranie komputera. Na tablicy tej sekwencyjnie przemieszcza się podświetlenie. Użytkownik wybiera najpierw grupę liter, a następnie żądaną literę z tej grupy. Wybieraniu liter może towarzyszyć głos lektora odczytującego wybór.

System składa się z zasilanego bateryjnie czujnika (detektora mrugnięć) umieszczonego na nasadzie nosa, połączonego z nadajnikiem podczerwieni oraz odbiornika podłączonego do portu szeregowego komputera. W obecnej wersji oprogramowania oprócz liter, na tablicy mogą pojawić się następujące funkcje:

  • anulowanie wyboru grupy (w przypadku błędnego wyboru grupy liter pozwala rozpocząć wybieranie od początku),
  • rozpoczęcie nowej linii tekstu,
  • wymazanie litery lub całego tekstu,
  • zapis napisanego tekstu do pliku,
  • wydrukowanie napisanego tekstu,
  • pisanie małymi/wielkimi literami,
  • przywołanie opiekuna za pośrednictwem sygnału dźwiękowego, albo systemu przywoławczego (opcja),
  • zmiana strony (umożliwia definiowanie wielostronicowych tablic).

Dystrybucja:
Ober Consulting sp z o.o.
ul. Brzechwy 6, 60-195 Poznań,
tel: [61] 862 16 83, 502 330 914

Wymagania sprzętowe:
port szeregowy;
wymagania programu Mrugopis:
Pentium 100,
Windows 95 lub nowsze,
karta dźwiękowa.

Opracowanie: Marzena Mieszkowicz

Losowe zdjęcia

Informacje

Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.

Kontakt

Marzena Mieszkowicz

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock

oligomarzka@o2.pl

+48 (24) 266 91 54