Autyzm » Terapia mowy u małych dzieci z autyzmem
Oddział Terapii Behawioralnej dla Dzieci z Autyzmem, działający w ramach Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu, powstał zaledwie dwa lata temu. Obecnie obejmuje swoją pomocą dziewięcioro dzieci. Sześcioro z nich prowadzonych jest terapia behawioralną od wrześniu 2000 roku, trójka rozpoczęła pracę we wrześniu 2002 roku. Terapia prowadzona jest w wymiarze od 30 do 40 godzin tygodniowo, z czego 20 godzin realizowanych jest z ramienia Ośrodka. Pozostałe godziny terapii prowadzone są przez przeszkolonych studentów oraz rodziców. Nadzór merytoryczny sprawuje superwizor z Ośrodka Gdańskiego. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie osiągnięć Oddziału nad rozwojem mowy u małych dzieci z autyzmem.
Dzieci uczęszczające do Ośrodka
(wiek dzieci w momencie rozpoczęcia terapii) |
||||
GRUPA I | Dzieci z o różnym stopniu
posługiwania się mową |
Michał (7 lat) | Pola (4 lata) | Kosma (5 lat) |
GRUPA II | Dzieci nie naśladujące
dźwięków mowy |
Paulina (3,4 roku) | Marcin (4 lata) | Ola (6,5 roku) |
Przemek (4 lata) | Maciej (4 lata) | Julian (3 lata) |
Powyżej przedstawiona jest tabela dzieci, oraz ich ogólny poziom wyjściowy w momencie rozpoczęcia terapii.
W ciągu naszej pracy, uwzględniając tylko rozwój mowy, uzyskaliśmy efekty :
W GRUPIE I
W GRUPIE II
Chciałybyśmy przejść do przedstawienia etapów dochodzenia do takich efektów w rozwijaniu mowy u dzieci z autyzmem. Wspomniane etapy zazwyczaj (choć nie jest to regułą) mają podobny przebieg u wielu dzieci. Omówimy je na przykładzie jednego z dzieci uczących się w Ośrodku. Dziecko, o którym będzie mowa, rozpoczęło terapię w wieku 3 lat i 4 miesięcy. Stan wyjściowy dziecka dobrze charakteryzują słowa mamy: „Gdy miała dwa lata, zaniepokoiłam się tym, że córka przestała się rozwijać. A nawet można było zaobserwować regres. Przestała się bawić, całą swoją uwagę poświęcała przekładaniu gazet i budowaniu wieży z klocków. Nie chciała również jeść. Nie chciała chodzić na spacery. Nie wykonywała żadnych poleceń. W zasadzie straciliśmy z nią kontakt”.
Terapię rozpoczęto od nauki podstawowych umiejętności związanych z budowaniem motywacji i koncentracją uwagi. Dziewczynka uczyła się wykonywać proste polecenia, takie jak: „Wstań”, „Usiądź na krześle”, „Daj”. Był to również czas przeznaczony do budowania motywacji do pracy. Dziewczynka była nagradzana za każdą oznakę chęci współpracy z innymi ludźmi.
Później przyszedł czas na naukę umiejętności przygotowujących do treningu mowy. Pierwszą z nich było naśladowanie. Jest to umiejętność, której opanowanie pozwala dziecku uczyć się od środowiska. Może naśladować zachowanie swoich rodziców i rówieśników. Przez naśladowanie uczy się wielu umiejętności w zakresie samoobsługi, zabawy, umiejętności przedszkolnych. Jest także podstawą do nauki używania głosu jako środka komunikowania się z innymi ludźmi. W przypadku wspomnianej dziewczynki naukę rozpoczęto od naśladowania ruchów z użyciem przedmiotów np. wrzucanie przedmiotów do pojemnika, budowanie wieży z kloców itp. Dalszym etapem było naśladowania motoryki dużej. Na początku dziecko uczyło się z wielkim trudem. Opanowanie naśladowania jednego ruchu wymagało początkowo 250 powtórzeń. Po 10 miesiącach dziewczynka potrafiła po jednokrotnej prezentacji naśladować ruchy z przedmiotami (wykres nr 1).
W okresie nauki naśladowania rozpoczęto równorzędnie ćwiczenia rozwijające rozumienie mowy. Dziewczynka uczyła się nazywania przedmiotów, które były dla niej znaczące i które ją otaczały. Pierwszym przedmiotem, który nauczyła się wskazywać, był kubek. Nauka tej umiejętności wymagała 350 powtórzeń. W późniejszym okresie znacznie szybciej uczyła się rozpoznawać przedmioty.
Kolejną ważną umiejętności, którą dziecko nabyło było dopasowywanie identycznych i nieidentycznych przedmiotów oraz łączenie ich z obrazkami.
Dużym sukcesem było wyeliminowanie na tym etapie autostymulacji słuchowych, które znacznie utrudniały proces nabywania nowych umiejętności.
Po półrocznej pracy rozpoczęto nowy etap w terapii. Dziewczynka rozpoczęła trening mowy. W pierwszym okresie nauka naśladowania poszczególnych dźwięków wymagała średnio 650 powtórzeń. Po dwóch miesiącach liczba ta spadła do 150, po ośmiu miesiącach wystarczyło jedno powtórzenie (wykres nr 2).
Równocześnie z treningiem naśladowania prowadzona była praca nad wykorzystywaniem nauczonych dźwięków i słów. Dziecko musiało wiedzieć, że mowa spełnia ważną funkcję w życiu człowieka. Aby otrzymać lubiane zabawki i przedmioty dziecko musiało je najpierw nazwać. Później rozpoczął się etap skupiony na rozwoju części mowy: czasowników, przymiotników i innych. Rozwijano umiejętność zadawania pytań takich jak: „Co to?”, „Gdzie jest?” Itp. Dziewczynka uczyła się odpowiadać najpierw na proste pytania: np. „Jak masz na imię?”, „Ile masz lat?”. W trakcie terapii pytania, na które potrafiła odpowiedzieć stawały się coraz bardziej skomplikowane. Ze znanych rzeczowników, czasowników i przymiotników zaczęła tworzyć zdania, opisywać przedmioty i obrazki. Był to moment rozpoczęcia nauki podstawowych form fleksyjnych. Kolejnym ważnym krokiem było rozpoczęcie nauki konwersacji. Dziewczynka uczyła się dialogów, które mogła wykorzystać do nauki zabaw tematycznych, rozmów z dziećmi i osobami dorosłymi. Cały program rozwoju mowy był tak przygotowany, aby służył jej do komunikacji.
Obecny stan mowy dziewczynki opisany zostanie w oparciu o przeprowadzone badanie logopedyczne. Trudno jest określić dokładną ilość słownictwa, jakie używa, bowiem potrafi ona uczyć się nowych słów z otoczenia i wykorzystywać je w czasie rozmowy. Rozbieżność między słownictwem biernym a czynnym ciągle zmniejsza się. Dziecko porozumiewa się używając zdań prostych i złożonych. Odpowiada zdaniem na szereg zadawanych jej pytań. Zaczęła również używać formy morfologiczne oraz tworzyć formy fleksyjne i słowotwórcze, choć umiejętność ta jest na bardzo niskim poziomie. Konwersacja dziecka jest prosta. Dziewczynka ma trudności z podążaniem za tematem rozmowy. Słuch fonematyczny i kinestezja artykulacyjna są prawidłowe. W mowie dziecka pojawia się redukowanie sylab i głosek w nagłosie, upraszczanie grup spółgłoskowych, upodobnienia. Poziom rozwoju mowy dziecka jest wciąż opóźniony w stosunku do normy, choć różnica ta zmniejsza się z miesiąca na miesiąc.
Terapia mowy jest jedną z części indywidualnych programów dzieci. W trakcie pracy w ośrodku, w domu a następnie w przedszkolu, uczone są samodzielności w czynnościach związanych z ubieraniem się, jedzeniem, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, myciem się, z organizowaniem sobie czasu wolnego. Ważnym elementem jest przygotowanie do wprowadzenia w grupę rówieśniczą, a więc umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z druga osobą, umiejętność zabawy, podporządkowywania się poleceniom osoby prowadzącej zajęcia. Praca nad rozwojem mowy jest jednak priorytetem. Przy dobrym prowadzeniu może być bardzo efektywna i może przynieść dziecku, rodzicom i terapeutom wiele radości a przede wszystkim dać szansę na lepsze i godne życie.
Monika Chróst
Beata Urbaniak
Bibliografia:
Poradnik Logopedyczny to interdyscyplinarny serwis, który powstał w 2002 roku z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką logopedyczną i dziedzinami pokrewnymi logopedii oraz pedagogiki specjalnej. Celem serwisu jest udostępnienie wiedzy w zakresie profilaktyki logopedycznej, pomoc we wczesnym rozpoznaniu wad i zaburzeń mowy oraz zaburzeń rozwojowych, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych dotyczących osób niepełnosprawnych.
Marzena Mieszkowicz
Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny
ul. Baczyńskiego 3 / 71
09-409 Płock
+48 (24) 266 91 54